پاتوق

شبکه اجتماعی پاتوق | رفاقت، سرگرمی، رقابت

دانلود مستقیم
دسترسی نامحدود به فیلم و سریال

دسترسی رایگان به فیلم و سریال

دسترسی نامحدود به فیلم و سریال
آزمایش هپاتیت چطور تفسیر می‌شود؟
جدید

آزمایش هپاتیت چطور تفسیر می‌شود؟

آگهی
29 می 2022

بدون دیدگاه

آزمایش هپاتیت یک روش تایید شده و کاملاً موثر در تشخیص ابتلای افراد به بیماری هپاتیت شناخته می‌شود. هپاتیت بیماری است که می‌تواند به تدریج یا خیلی سریع تمام بافت‌های داخلی بدن را درگیر کرده و تحت تاثیر عوارض مخرب خود قرار دهد. همچنین این بیماری دشمن جدی کبد محسوب می‌شود. هپاتیت ویروسی است در انواع مختلف که می‌تواند سلامت کبد را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. اگر قصد دارید تا اطلاعات کاملی در ارتباط با آزمایش هپاتیت بدست بیاورید، ادامه مطالب را دنبال کنید.

هپاتیت چیست؟

پیش از اینکه درباره آزمایش هپاتیت توضیحاتی ارائه کنیم، بهتر است کمی درباره بیماری هپاتیت اطلاعات در اختیارتان قرار گیرد.

هپاتیت به معنای التهاب کبد است. کبد یکی از حیاتی‌ترین اندام‌های بدن ما انسان‌ها و دیگر جانوران به شمار می‌رود. کبد در بدن ما وظیفه پردازش مواد مغذی را برعهده دارد، این بافت خون را فیلتر یا تصفیه می‌کند و با عفونت‌ها مبارزه می‌کند. بنابراین بخش عمده‌ای از عوامل بیماری زا که سلامت بدن را تهدید می‌کنند، توسط کبد فیلتر و از بدن خارج می‌شوند.

هنگامی که کبد ملتهب یا آسیب دیده باشد، عملکرد آن تحت تاثیر قرار می‌گیرد. مصرف زیاد الکل، سموم، برخی داروها و برخی شرایط پزشکی می‌تواند باعث ابتلا به هپاتیت شود. با این حال، هپاتیت اغلب توسط یک ویروس ایجاد می‌شود. در ایالات متحده، شایع‌ترین انواع هپاتیت ویروسی، هپاتیت A، هپاتیت B و هپاتیت C است.

 

image_1653743194

تشخیص هپاتیت در آزمایش خون

برای تشخیص هپاتیت در آزمایش خون لازم است به پزشک مراجعه کنید و گزارش آزمایش را در اختیار متخصص عفونی قرار دهید. در تشخیص به ابتلا و عدم ابتلا به بیماری هپاتیت، متخصص به منفی یا مثبت بودن تفسیر آزمایش توجه می‌کند.

چنانچه نتیجه آزمایش هپاتیت منفی باشد، بخاطر داشته باشید که این پاسخ به معنای عدم ابتلا نیست و می‌تواند تفسیر‌های متفاوتی را شامل شود. بطور کلی، پاسخ منفی نشان می دهد که فرد درگیر به بیماری هپاتیت نیست و در گذشته نیز مبتلا به آن نبوده است، چراکه آنتی بادی ویروس در او دیده نشده است.

در آزمایش هپاتیت B، ۵ فاکتور مورد بررسی قرار می‌گیرند و اگر آن‌ها نیز منفی باشند، به این معناست که فرد مبتلا و آلوده به ویروس هپاتیت B نیست. البته برخی عنوان می‌کنند، با وجود منفی بودن تفسیر این آزمایش، مدتی بعد از ابتلای خود به بیماری مطلع شدند. این اتفاق به این معناست که فرد مبتلا، در آن زمان در فاز ابتلا به عفونت و قبل از شروع آنتی بیوتیک قرار داشته است.

اگر نتیجه آزمایش هپاتیت B مثبت باشد، به این مفهوم است که آنتی بادی هپاتیت B در نمونه خون شما مشاهده شده است. بنابراین، با این تفسیر متخصص پی به ابتلای شما به بیماری در گذشته و درمان شما در حال حاضر میبرد. نتیجه مثبت تست آنتی بادی هپاتیت در حالت دیگر می‌تواند به علت این باشد که به تازگی واکسن هپاتیت زدید و ایمنی نسبت به عفونت در بدن شما بوجود آمده است.

علائم اختصاری هپاتیت در آزمایش خون

همانطور که اشاره شد، هپاتیت انواع مختلفی دارد، بنابراین در آزمایش خون نیز آزمایش هپاتیت به چند دسته طبقه بندی شده و با علائم اختصاری زیر معرفی شده و مورد ارزیابی قرار می‌گیرند:

 • هپاتیت B فاز حاد: HBsAg
 • آنتی بادی هپاتیت B: HBsAb
 • هپاتیت B فاز مزمن: Anti HBe
 • هپاتیت B فاز حاد اولیه: HBc Ab IgM
 • هپاتیت B فاز حاد اولیه توتال: HBc Ab Total
 • هپاتیت A: HAV- IgM
 • هپاتیت A فاز حاد: HAV Total
 • هپاتیت C: HCV

در چکاپ آزمایش خون، این فاکتورها به صورت مجزا مورد بررسی قرار می‌گیرند و مواردی مانند ابتلا، عدم ابتلا، وجود آنتی بادی یا عدم وجود آنتی بادی را گزارش می‌کنند.

image_1653743244

انجام آزمایش هپاتیت با کیت مخصوص

کیت مخصوص آزمایش هپاتیت یکی از ابزارهای تشخیص سریع هپاتیت B و هپاتیت C شناخته می شود. این کیت فرآیند تشخیص بیماری را سرعت می‌بخشد و از این نظر یکی از کاربردی‌ترین و ایمن‌ترین محصولات تشخیص هپاتیت معرفی می‌شود. افراد می‌توانند خودشان از این کیت مخصوص استفاده کرده و تست هپاتیت را انجام دهند، یا اینکه توسط ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی از این کیت استفاده کنند.

این کیت دارای خطوط رپید است و به این صورت، مثبت یا منفی بودن تست را نشان می‌دهد. در صورتی که تست منفی باشد تنها یک خط روی کیت ظاهر می‌شود.

در صورتی که تست مثبت باشد دو خط روی کیت ایجاد می‌شود. مثبت بودن تست با استفاده از کیت ۱۰۰ درصد، به معنای ابتلای شما نیست و لازم است حتماً به متخصص عفونی مراجعه کنید.

پاسخ اشتباه: زمانی که هیچ خطی روی کیت طاهر نشود یا فقط یک خط روی T ظاهر شود، به این معناست که تست شما باطل است. معمولاً چنین وضعیتی زمانی رخ می‌دهد که کیت، نمونه یا بافر مشکل داشته باشند. در اینصورت لازم است که مجدداً تست را با کیت دیگری تکرار کنید یا اینکه برای اطمینان از دقت تست به آزمایشگاه مراجعه نمایید. بهتر است بدانید که انجام چکاپ کامل در منزل تهران و دیگر شهرها به سادگی برای شما امکان پذیر است.

آزمایش HBsAb چیست؟ 

برای تشخیص بیماری هپاتیت B یا تعیین ریسک ابتلا به هپاتیت نوع B، این آزمایش انجام می‌گیرد. همچنین از این آزمایش جهت ارزیابی تاثیر واکسیناسیون بر بدن نیز استفاده می‌کنند. این تست جهت کنترل روند درمان در بیمارانی که در حال درمان هپاتیت B هستند نیز انجام می‌گیرد.

تفسیر آزمایش HBsAb

 • مقدار عددی نرمال برای آزمایش هپاتیت B بین ۵ تا ۱۰ است.
 • چنانچه تفسیر آزمایش هپاتیت B عدد کمتر از ۵ را نشان دهد، سطح HBsAb بحرانی تلقی می‌شود.

بالا بودن فاکتور HBsAb چه علائم جسمانی دارد؟

افزایش و کاهش این فاکتور در خون می‌تواند ریسک ابتلا به هپاتیت را تعیین کند. اگر فرد مبتلا به هپاتیت شده باشد، احتمال اینکه علائم زیر بروز کنند وجود خواهد داشت:

 • خستگی و بی‌حالی شدید بدون انجام فعالیت‌های شدید بدنی
 • تغییر رنگ ادرار و تیره یا کدر شدن رنگ آن
 • حالت تهوع و استفراغ
 • تب خفیف و مداوم
 • بی اشتها شدن
 • زرد شدن پوست بخشی یا کل بدن
 • زرد شدن سفیدی چشم

دلایل شایع ابتلا به هپاتیت

بسیاری از افراد در دنیا بر این باور هستند که تنها راه ابتلا به هپاتیت، رفتار‌های جنسی بدون مراقبت و تزریق است. اما باید بدانید که هپاتیت به دلایل متعددی در افراد بروز می‌کند. برخی از شایع‌ترین علل ابتلا به هپاتیت عبارتند از:

 • دیالیز شدن به مدت طولانی
 • در تماس بودن با فرد مبتلا به هپاتیت
 • مصرف داروهای غیر مجاز
 • تزریق داروهای غیر مجاز
 • رفتار‌های جنسی پر خطر

نکات مهم قبل از آزمایش هپاتیت

برای انجام آزمایش هپاتیت شما نیاز به رعایت نکات بخصوصی ندارید. تنها کافیست به مواردی که پزشک متخصص توصیه می‌کند عمل کنید. همچنین اگر مبتلا به بیماری خاص هستید یا اینکه داروی خاصی مصرف می‌کنید مسئله را با پزشک خود در میان بگذارید.

image_1653743287

آیا آزمایش هپاتیت عوارض جانبی دارد؟

خیر، آزمایش هپاتیت مانند دیگر نمونه‌گیری‌‌های خون انجام می‌گیرد و خطری برای فرد در پی نخواهد داشت. تنها ممکن است پس از آزمایش محل ورود سوزن درد جزئی داشته باشد که بزودی برطرف خواهد شد.

مجموعه هومکا و آزمایش هپاتیت در منزل

امروزه دیگر نیاز نیست برای انجام آزمایش هپاتیت حتماً به آزمایشگاه مراجعه کنید. شما می‌توانید برای انجام این آزمایش، از خدمات آزمایش در منزل هومکا زیر نظر بیمه پایه و تکمیلی که در استان تهران، کرج، شیراز، اصفهان، مشهد، اهواز، رشت و تبریز ارائه می‌شود، استفاده کنید. این مجموعه ضمن انجام خدمات آزمایش هپاتیت، دیگر خدمات آزمایشگاهی را نیز به شما ارائه می‌کند. برای درخواست خدمات آزمایش در منزل، می‌توانید با شماره ۰۲۱۶۷۳۷۱ تماس بگیرید یا با مراجعه به وبسایت هومکا به نشانی www.homeca.ir، درخواست آزمایش مورد نظر خود را ثبت کنید تا در کوتاه‌ترین زمان، از خدمات هومکا بهره‌کند شوید.

‫0/5 (0 امتیاز )

مطالب مشابه Similar to

دیدگاهتان را بنویسید Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.